انتخاب سوییچ مناسب برای دوربین مداربسته

انتخاب بهترین سوییچ برای دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP Surveillance):

مهمترین و کلیدی ترین نکات در هنگام انتخاب یک سوئیچ شبکه مناسب برای دوربین های IP چیست؟

محصولات کلیدی: سوییچ ها

گروهی از محصولات که در هنگام راه اندازی سیستم دوربین مداربسته IP از اهمیت بسیاری برخوردار است، سوییچ ها می باشد. سوییچ شبکه و یا هاب، دستگاهی است که در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد و قسمت های مختلف شبکه را به هم متصل می نماید. سوییچ شبکه بعنوان بخش جدایی ناپذیر شبکه های مدرن و ساختاریافته اترنت شبکه های محلی می باشند و یک شبکه می تواند بیش از یک سوییچ داشته باشد. سوییچ تنها اطلاعات را به سمت دریافت کننده ای که باید به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد ارسال می کند. در این حالت شبکه هیچ بار افزوده ای نخواهد داشت. این همچنان به معنای وجود امنیت بیشتر با توجه به این موضوع می باشد که کامپیوترهای دیگر نمی توانند به اطلاعات دیگران دسترسی داشته باشند.

بازدهی سوییچ (Performance) 

Non-Blocking و همچنین Wire-Speed از مواردی است که در بازدهی یک سوییچ اترنت بسیار تأثیرگذار است. با یک سوییچ ۲۴ پورت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰، اگر هر پورت دارای پهنای باند ۲G و بصورت Full Duplex باشد، در حقیقت ما یک دستگاه با ۴۸GB خواهیم داشت. اگر این حجم اطلاعات بتواند از سوییچ عبور کند، می توان گفت که بازدهی سوییچ در دسته Non-Blocking و Wire-Speed قرار خواهد گرفت. اگر این سوییچ به سوییچی دیگر متصل گردد و یا به سروی وصل شود که دارای محل ذخیره سازی برای تبادل اطلاعات باشد، آنگاه Non-Blocking از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد شد و سازندگاه سوییچ، بازدهی آن را در ساخت سوییچ، طراحی و اعمال می کنند. کابران می توانند تنها به اطلاعاتی که سازنده ها در مورد بازدهی سوییچ ها می دهند اعتماد کنند، در غیر اینصورت بایستی ظرفیت و بازدهی سوییچ را با استفاده از نرم افزارهایی مانند Spirent Test Center Smart Bits اندازه گیری کنند.

ظرفیت یک سوییچ را تنها از روی پیکربندی پورت آن نمی توان تشخیص داد و با استفاده از برنامه ای مانند Spirent Test Center Smart Bits می توانید سرعت انتقال کابل خود را نیز اندازه گیری نمایید.

در زیر نمایی از تست سوییچ توسط این نرم افزار را مشاهده می کنید. در این تصاویر میزان بازدهی تمامی پورتهای سوییچ، قابلیت PoE و تست PoE به همراه کیفیت آنها و همچنین میزان بازدهی کابل متصل به سوییچ نشان داده می شود.

cables_data-transfers

تست بازدهی سوییچ شبکه

سوییچ شبکه سیسکو PoE دوربین مداربسته

 

سوییچ های Management و Non-Management

در انتخاب سوییچ برای دوربین مداربسته IP قابلیت مدیریت سوییچ ها نیز از نکات کلیدی می باشد. زمانیکه تعداد دوربین ها کم می باشند شاید این نکته زیاد اختلالی را در شبکه ایجاد نکند ولی هنگام زیاد شدن دوربین ها، پهنای باند شبکه تحت تأثیر دوربین ها قرار گرفته و ممکن است بستر شبکه کند شود. برای جلوگیری از کند شدن سرعت شبکه، می توان از سوییچ های مدیریتی استفاده کرد تا بستر دوربین مداربسته را از بستر اصلی شبکه جدا کرده و برای کاربران آن سطح دسترسی تعیین کرد.

در سوییچ های مدیریتی از قابلیت هایی همچون VLAN، Access List و غیره می توان بهره برد.

 

نویسنده مطلب:

مسعود ساعدوند

2 پاسخ
  • admin
   admin says:

   منظور از تعداد بالا، تعدادی است که ترافیک آن بر روی سرعت شبکه اثر گذاشته و باعث بروز تأخیر در ارسال و دریافت داده های شبکه می گردد. با توجه به نوع زیرساخت و بستر شبکه (تعداد Nodeها، نوع سوییچ ها، نوع کابل ها و …) این تعداد می تواند متغیر باشد. ممکن است شبکه ای که دارای زیرساخت مناسبی نیست، با تعداد ۴ یا ۵ دوربین نیز دچار Delay گردد.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *