آموزش سیسکو – بخش دوم

Cisco router

در ادامه بخش قبلی، در این قسمت به توضیحاتی در مورد Mode های مختلف دستگاههای سیسکو پرداخته و سپس دستوراتی را که جهت تنظیمات اولیه پیکربندی مورد استفاده قرار می گیرد را آموزش می دهیم. در این آموزش بیشتر هدف توضیح مفاهیم بوده که اصلی مهمتر از آشنایی با دستورات می باشد، به همین دلیل بیشتر به مفاهیم و نحوه عملکرد دستورات می پردازیم ضمن اینکه دستورات لازم جهت پیکربندی و همچنین رفع اشکال (Troubleshooting) نیز بیان خواهد شد.

همانطور که در بخش اول توضیح داده شد (تنظیمات اولیه روترهای سیسکو) اولین Mode که به آن وارد می شویم، User Mode نام دارد. این Mode دارای کمترین سطح دسترسی برای کاربران می باشد و فقط یک تعداد محدودی دستورات مانند show و یا ping برای کاربر در دسترس می باشد.

Privileged Mode: در این قسمت که با علامت # در جلوی نام دستگاه مشخص می شود، کاربر بیشترین سطح دسترسی را دارد. تمامی دستورات show و یا debug ها و همچنین پاک کردن تنظیماتی که بر روی دستگاه موجود می باشد در این بخش اتفاق می افتد.

Configure Terminal: این قسمت با علامت #(config) در جلوی نام دستگاه مشخص می شود. در این Mode کاربر می تواند تنظیمات مورد نظر خود را بر روی دستگاه خود اعمال کند. بطور کلی پیکربندی دستگاهها در این Mode انجام می شود و این تنظیمات در کل دستگاه اعمال می شود.

برای شروع پیکربندی روترهای سیسکو را شروع و مفاهیم مربوط به آنها را توضیح می دهیم. در زمانیکه دستورات نوشته می شود، برخی دستورات در تمامی دستگاهها یکسان می باشد و برای روتر و سوییچ فرقی نمی کند ولی برخی دستورات متفاوت خواهد بود.

در ابتدا به تعریف برخی اصطلاحات می پردازیم.

Router: دستگاهی است که درلایه سوم OSI کار می کند. حداقل دارای دو Interface و جدول Routing Table می باشد. وظیفه Router، مسیریابی یا همان Routing می باشد.

Routing: ورود ترافیک از Interface اول، چک شدن مسیر در جدول Routing Table و خروج ترافیک از Interface دیگر.

اجزای مختلف یک Router:

۱- پردازنده – Processor

۲- Memory که به دو دسته RAM و ROM تقسیم می شود

۳- Flash

۴- IOS – Internetwork Operating System

۵- Interface ها

انواع RAM:

۱- NV-RAM

۲- Dynamic RAM

وظایف ROM: این حافظه دارای وظایفی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

۱- POST: زمانی که Router روشن می شود اجزای آن را تست می کند

۲- اجرا کننده IOS از روی Flash

۳- دارنده Bootstrap یا همان Mini IOS

۴- کپی کردن اطلاعات NVRAM بر روی Dynamic RAM در زمان روشن شدن Router. یا به عبارت دیگر کپی کردن Startup Config در Running Config

Flash: کار آن مانند دستگاه ذخیره سازی برای کامپیوتر می باشد و ماهیت آن storage و از جنس نیمه هادی است. Flash دارنده IOS می باشد.

روترها از لحاظ فلش به دو دسته Internal و External تقسیم می شوند. همچنین روترها از نظر نوع Interface ها به دو دسته Fixed Configuration و Modular تقسیم می شوند.

ادامه مطالب در مباحث بعدی …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *